Извођење наставе на Студијском програму синологије Филолошког факултета Универзитета у Бањој Луци започело је у зимском семестру академске 2022/23. године, када је уписана прва генерација студената. Осим на овом студијском програму, кинески језик се изучава на Конфуцијевом институту, у склопу курсева, затим у основним и средњим школама, али и у Владиним институцијама (у оквиру сарадње Конфуцијевог института са локалним институцијама). Курсеви кинеског језика Конфуцијевог института отворени су и за грађанство, и то у оквиру комерцијалне дјелатности.
Сљедећи логичан корак јесте развој синолошких студија и продубљивање истраживања у овој области. С обзиром на то да је историја синологије у нашој земљи кратка, те да нема довољно научног кадра, идеја овог Центра јесте да окупи све синологе из БиХ како би заједничким радом допринијели развоју синолошких студија на нашим просторима, у сарадњи са кинеским партнерима, универзитетима и научним центрима, као што су Пекиншки универзитет страних језика и Свјетски центар за синолошке студије у оквиру Инситута Појас и Пут при истом универзитету.
Кинески партнери изразили су жељу да подрже рад овог центра, али и идеју да се оснује Вијеће синолога БиХ, а да све то буде у надлежности Центра за синолошке студије при Универзитету у Бањој Луци. Активности овог центра важне су не само за синологе, односно за развој синолошких студија на нашим просторима, већ и за међународну сарадњу.
Такође, због културолошких особености Кине као земље, оснивање овог центра помоћи ће да се успостави још дубља сарадња са потенцијалним кинеским партнерима, а на тај начин Универзитет у Бањој Луци додатно ће се промовисати на подручју НР Кине. У европским оквирима такође има потенцијала за развој. Катедра за синологију Универзитета у Бањој Луци, будући да је много синолога са наших простора школовано у НР Кини, има добру сарадњу са том земљом, а карактерише је неоптерећеност европоцентризмом, као и фокусираност како на традиционалну тако и на модерну Кину и кинеске студије.
Због тога је Студијски програм синологије врло атрактиван и за потенцијалне студенте из других земаља, али је неопходно да то прати даље развијање синологије као научне дисциплине.
Водитељка центра: доц. др Љиљана Стевић