У петак 19. новембра 2021. године послије дуге и тешке болести преминуо је књижевник Александар Петров.
Александар Петров је рођен у Нишу 1938. године. Дипломирао је 1961. године на Филозофском (касније Филолошком) факултету Универзитета у Београду, на Групи за југословенске књижевности и светску књижевност. На истом факултету, 1967. године, магистрирао је с тезом „Поетско у Андрићевој прози”. Докторирао је 1971. године на Филозофском факултету у Загребу, с тезом „Поезија Милоша Црњанског у еволуцији српског песништва”.
Радио је на Институту за књижевност и уметност у Београду, био оснивач и уредник часописа Књижевна историја, уредник часописа Американски Србобран, члан Удружења књижевника Србије, ПЕН-а, руске Академије за естетику и слободне умјетности. Био је дугогодишњи предавач и научни сарадник на више свјетских универзитета. Српски језик и културу предавао је на Универзитету у Питсбургу, гдје је изабран за професора емеритуса.
Добитник је Књижевне награде „Исидора Секулић”, Златног прстена Удружења новинара Србије, Ордена Вука Караџића II степена и других значајних награда и признања у Србији и иностранству. Аутор је већег броја белетристичких и научних књига од којих су многе преведене на више свјетских језика. Његова поезија је заступљена у антологијама свјетске, европске, руске и српске поезије. Пјесме су му преведене на преко 20 свјетских језика. Александар Петров је аутор романа Као злато у ватри (1998, 2002, 2009), Турски Беч (2000, 2009), Лавља пећина (2004, 2009) и Мемороман (2018).
О његовом књижевном дјелу свједочи неколико научних публикација: Зборник у част Александра Петрова (Институт за књижевност и уметност Београд, 2004), зборник Револуција и култура у делу Александра Петрова (Институт за књижевност и уметност Београд и Филолошки факултет Универзитета у Београду, 2011), колективна монографија Свет и век. Књижевно дело Александра Петрова (Филолошки факултет Универзитета у Београду, 2016) итд.
Од 2016. године Александар Петров је био и члан Научно-уређивачког одбора Зборника научних радова Србистика данас и Philologia Serbica, чији је издавач Филолошки факултет Универзитета у Бањој Луци.
Александар Петров биће сахрањен на Новом гробљу у Београду у сриједу 24. новембра у 12 часова, а опијело ће започети у 11 часова у Иверској капели Руског некропоља.
Фотографија: В. Данилов, Вечерње новости