На овогодишњем, 65. Међународном сајму књига у Београду, који је трајао од 23. до 30. октобра, промовисана су нека од нових издања Филолошког факултета Универзитета у Бањој Луци. Представљање научног часописа „Филолог”, односно његовог јубиларног, 25. броја, одржано је 28. октобра у сали „Васко Попа”. О часопису су говориле проф. др Биљана Бабић, деканица нашег факултета, и проф. др Татјана Бијелић, одговорна уредница. Часопис „Филолог” покренут је 2010. године, с циљем промовисања савремених теоријских и интердисциплинарних приступа проучавању језика, књижевности и културе, и од тада излази два пута годишње у континуитету, нудећи широку лепезу научних и стручних радова на језицима филологија које се проучавају на Филолошком факултету Универзитета у Бањој Луци. Захваљујући свом идејном творцу и првом уреднику, проф. др Петру Пенди, који је од самог почетка саставио утицајну међународну редакцију и прибавио прве значајне теоријске радове, као и проф. др Саши Шмуљи, који је као дугогодишњи уредник заслужан, између осталог, за видљивост часописа у свјетским индексним базама, те проф. др Младенку Саџаку, доц. др Андреји Марић, цјелокупној редакцији те многобројним домаћим и страним сарадницима и рецензентима, који су својим трудом и стручношћу допринијели квалитету часописа, „Филолог” је данас препознатљив не само као константа издавачке дјелатности нашег факултета него и као регионално и међународно признат научни часопис. Доступан је у штампаном и онлајн формату, а тренутно је заступљен у сљедећим индексним базама: SCOPUS, CROSSREF, DOAJ, MSK, ERIH PLUS, CEEOL, MIAR, ANVUR и MIRABEL.
На штанду Представништва Републике Српске у Србији 29. октобра 2022. одржана је промоција монографија „Вредновање вештине писања у настави енглеског језика као страног” и „Вредновање вештине говора у настави енглеског језика као страног”, ауторке др Сање Јосифовић Елезовић, ванредне професорице на Катедри за англистику Филолошког факултета Универзитета у Бањој Луци. О књигама, осим ауторке, говориле су проф. др Данијела Кулић (Игњатовић), са Студијског програма за енглески језик и књижевност Филозофског факултета Универзитета у Приштини са привременим сједиштем у Косовској Митровици, те доц. др Бранка Миленковић, са Студијског програма за енглески језик и књижевност Филолошко-уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу. Овом веома посјећеном догађају, поред осталих, присуствовале су колеге и колегинице из региона, као и некадашњи и садашњи студенти професорке Јосифовић Елезовић.
Ослањајући се на савремена знања и истраживања, ауторка у овим монографијама нуди смјернице за вредновање писања на страном језику, односно за развијање поузданијих и валиднијих инструмената за оцјењивање ове важне језичке вјештине, што је значајно не само наставницима него и ученицима, посебно када је ријеч о полагању испита и добијању одговарајућих квалификација упоредивих на међународном нивоу. Књиге су намијењене, прије свега, наставницима енглеског језика и књижевности, али и свим наставницима и студентима страних језика, а могу бити корисне и стручњацима из области тестирања и наставе, члановима испитних комисија и свима који су укључени у припрему и тумачење испита из страних језика. Осавремењена сазнања из ове области основа су и за усавршавање наставника те креирање модерних наставних планова и програма.