Међународни дан књиге за дјецу установио је 1967. године УНЕСКО, и то с циљем развијања љубави према љепоти писане ријечи код дјеце и омладине.
Обиљежава се 2. априла, на дан рођења Ханса Кристијана Андерсена, аутора многобројних бајки, омиљених генерацијама дјеце широм планете. Тим поводом Филолошки факултет је у сарадњи са Удружењем Словенаца Републике Српске „Триглав” Бања Лука организовао предавање мр Барбаре Хануш (Словенија) на тему „Словеначке сликовнице и њихова улога у педагошком процесу”. Предавању су присуствовали студенти Студијског програма српског језика и књижевности Филолошког факултета и Студијског програма предшколског васпитања Филозофског факултета.
Мр Барбара Хануш је садржајно и надахнуто презентовала развојни пут словеначких сликовница, њихову разноврсност и богату продукцију у Словенији, указујући на важност како текста тако и илустрације у њима. Услиједило је кратко представљање прве тихе књиге (quite book), коју су креирале студенткиње Студијског програма предшколског васпитања. На крају предавања је прочитана књижевна посланица за 2022. годину Ричарда ван Кампа, признатог и награђиваног књижевника из Канаде:
„Приче су крила која те сваки дан понесу на врх”
Читање је слобода. Читање је дисање, позива те у свјетове из којих уопште не желиш да одеш. Читање твом духу нуди могућност за снове. Кажу да су књиге пријатељи за сав живот; слажем се са тим. Јер, ти као савршен универзум растеш само са читањем. Приче су крила која те сваки дан понесу на врх, зато потражи књиге, које уздижу твој дух, срце, ум. Приче су лијек. Лијече. Тјеше. Надахњују. Подучавају. Блажени су који приповиједају и који читају и који слушају. Блажене књиге. Лијек су за бољи, свјетлији свијет. Mahsi cho. Најљепше хвала. (Превод: Катја Закрајшек, Биљана Бабић)
Овом приликом најсрдачније захваљујемо мр Барбари Хануш за вриједне примјерке словеначких сликовница које је поклонила Библиотеци Филолошког факултета.